car

Vítejte na mých nových stránkách

Dnešním dnem byly spuštěny moje nové internetové stránky avepragueguide.cz.

Nové Město

Za shlédnutí tu rozhodně stojí Václavské náměstí, které vzniklo současně se založením nové části Prahy tzv. Nového Města, ve 14. st.  A nebyl to tehdy nikdo jiný než námi tolik obdivovaný český král Karel IV., který se rozhodl Prahu rozšířit, aby se tak mohla vyrovnat ostatním velkým evropským městům. Náměstí, které se dříve nazývalo Koňským trhem, je dnes centrem Prahy, kde se často shromažďuje národ, aby zde vyjádřil svůj postoj k určitým politickým situacím v zemi. Tak tomu bylo např. během Pražského jara v r. 1968 po obsazení naší země „spřátelenými“ vojsky Varšavského paktu nebo v r. 1989 při „Sametové" revoluci v souvislosti s pádem komunismu. Náměstí dominuje budova Národního muzea a před ním jezdecká socha sv. Václava, nejznámějšího patrona naší země. A protože jsme v centru, je tu ráj obchodů, restaurací a hotelů. Jednu z nejkrásnějších fasád na Václavském náměstí má právě secesní hotel Evropa.

Pasážemi, které jsou typické pro Prahu, se dá projít do krásné růžové zahrady - zvané Františkánská zahrada - která se nachází jen několik metrů od rušného centra. Přesto tu naleznete oázu klidu s překrásným výhledem na kostel panny Marie Sněžné.

Ulice Na Příkopě je rovněž velmi oblíbená. Jméno dostala tato ulice podle hradebního příkopu, který se tu kdysi opravdu nacházel a který byl zasypán až v r. 1760.

Délka vycházky: 1,5 hodiny

 

bronzová socha sv. Václava před Národním muzeem
bronzová socha sv. Václava před Národním muzeem
Václavské náměstí
Václavské náměstí
kostel p. Marie Sněžné
kostel p. Marie Sněžné
secesní dům U Nováků
secesní dům U Nováků